Gönderen: Ruhdoktoru | Ağustos 4, 2009

Balık Yağıyla Daha Zeki Bebekler

42-20180227Bebeğinizin zeki olmasını ister misiniz? Ya da spor dallarında başarılı olmasını? Yapılan birçok çalışma balık yağı tüketiminin size yardımcı olacağını gösteriyor. Bonus olarak, bebeklerin görüş keskinliği de artıyor!

DHA (docosahexaenoic acid), çoğunlukla balık yağında bulunan beynimiz için gerekli olan temel yağlardandır. Az miktarda oluşu depresyonla ilişkilidir (balık yağı depresyon için Prozac’tan daha etkili olabilir).

Hamilelikte DHA maddesi anneden bebeğe geçer. Bu dönemde anne beslenmesiyle yeteri kadar DHA almıyorsa, bu durum doğum sonrası depresyona neden olabilir (diğer bir neden de düşük progesteron).

Yapılan ilk çalışma 109 bebek ve annesiyle gerçekleştirildi. Kordon kanında yüksek düzeyde DHA bulunan bebeklerde, doğumdan itibaren bir sene içerisinde daha iyi görsel, bişilsel ve motor gelişimi gözlemlendi. Uzmanlar şu sonuca ulaştı: ”gebeliğin son üç ayında (beyindeki bağlantıların oluşumunda hızlı bir artış olur) yağ asitleri beyin ve fotoreseptör gelişiminde büyük önem taşır.”

Placebo grubuyla kontrol sağlanan ikinci çalışmada, görüş keskinliğine bakıldı ve hamilelikte az miktar dahi balık yağı tüketilmesinin bebeklerin daha iyi görmesini sağladığı bulundu.

Üçüncü çalışma sonucunda ise gebelikte daha fazla balık tüketilmesi daha zeki bebeklerle ilişkilendirildi. Fakat balıkta civa oranı yüksekse bu etkinin bir kısmı kayboluyor.

42-19835849Bu da doğal yollarla beslenmenin genellikle en iyi yol olmasına rağmen, gebelikte balık yerine balık yağı tüketilmesinin daha iyi olabileceğini gösteriyor. Ayrıca       daha akıllı bebekler için, balık yağı (günde 4 gm) kullanımı gebelikte güvenli olarak gösterildi.

Sonuç olarak balık yağının civa, toksin içermemesine  ve bozulmamış (ekşimemiş) olmasına emin olun.

Çeviri: ruhdoktoru.com

Kaynak: Child Development


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: