Gönderen: Ruhdoktoru | Eylül 14, 2014

“İşimi sevmiyorum, mesleğimden memnun değilim. Ne yapabilirim?”

mutsuz calisanYapılan bir yoruma (geç de olsa) cevap niteliğinde bu yazıyı ele aldım. Yorumu yazan okuyucum anksiyete tedavisi görüyor, sıkıntılarının temelinde işte yaşadığı kaygı var ve alanıyla ilgili tatminsizlik yaşıyor. Peki bu durumu yaşayan başkaları da var mı?

2012’de yapılan bir araştırmaya göre (Right Management), ankete katılanların %65’i işinden tamamen memnuniyetsiz. Buna neden olan faktörlerin başında ise yetersiz maaş, sınırlı kariyer gelişimi, alana duyulan ilgi eksikliği ve kötü yönetim geliyor.

Çözüm için iki yol var: işi değiştirmek ya da (değiştirmek için yeterli imkanlara sahip olmadığınızı düşünüyorsanız) işteki olumsuz faktörleri azaltmaya çalışmak.

İş memnuniyetsizliği yaşayıp, hatta başarısız olup işten atılan; fakat daha sonra istediği alanda hedefine ilerleyip son derece başarılı olan sayısız insan var. Başarısızlıktan korkmamak gerekiyor; çünkü her olumsuz tecrübe kendinizi tanımanıza ve zayıf yönlerinizi fark etmenize neden olur. Böylelikle kendinizi güçlendireceğiniz alanları belirlemiş olursunuz.

İş değiştirmektense bulunduğunuz işe devam edip daha tatminkar olmak için ise belli konularda düzenlemeler yapabilirsiniz:

Sınırlarınızı belirleyin. Sorumlu olduğunuz işlerle ilgili gerçekçi sınırlar belirleyin, ve bunu iş çevrenize aktarın. Her işi yapmak sizin göreviniz olmadığı gibi, yapabileceğiniz işler için de ideal zamanı sorumlulara aktarabilirsiniz.

Önceliklerinizi koyun. Patronunuz bazı işleri öncelik olarak istese de, her öncelik öncelik değildir. Büyük taşları zamanla öğrenirsiniz. Ve şu iş bitmeden bunun bitmesi zor, şeklinde gerçekçi bilgilendirmeler yapabilirsiniz.

Zihninizi dağıtın, temizleyin. Sorunlarla yüzleştiğinizde içinde boğulmak yerine, basit çözümler düşünün. Küçük molalar bakış açınıza tazelik katacaktır.

mutlu calisanÇevrenizle olan sınırları belirleyin. Size rahatsızlık verdiğini düşündüğünüz şeylerden kendinizi uzaklaştırın. Telefonu sessize alabilir, kapıyı kapatabilir kendinize konsantrasyon sağlayabileceğiniz ortamı oluşturabilirsiniz.

İşle ilgili tutumunuzu tekrar düşünün. Unutmayın ki kariyeriniz sadece sizin ellerinizde. Patronunuz sizi hedeflerinize ulaştırmakla görevli değildir. Limitleriniz her zaman şirketinizin size sunacaklarıyla örtüşmeyebilir. Ama yine de kontrolün sizde olduğunu düşünün, sürücü koltuğunda siz varsınız.

Kariyer memnuniyetsizliği yaygın olsa da sizi etkilemek zorunda değil. Sizi mutsuz eden faktörleri belirleyin, ve değiştirmek için harekete geçin.

Psik. Meleknur Ozgu

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: