Gönderen: Ruhdoktoru | Nisan 10, 2011

Acıyı Azaltmak İçin Bakın!

İğneden korkmayan var mi? Evet bazı cesaretlilerimiz olabilir, fakat insanı (biraz!) gerdiğini kabul edelim. Web sitelerinde iğnenin acısını azaltacak önlemler arasında genelde ilk sırada bulunan madde: “Dikkatinizi odada başka bir alana yöneltin” seklinde. Fakat bilim adamları bunun aksine direkt olarak vücuda bakmanın acıyı daha da azaltacağını ortaya koydu.

Daha az acıyor!

Psychology Science dergisinin Mart  sayısında yayımlanan bir araştırmada bilim adamları eline sıcak bir nesne değdirdikleri kişilerin direkt olarak eline baktıklarında daha az acı hissettiklerini buldu.

UCL (University College London) ve Milano-Bicocca Üniversitelerinde gerçekleştirilen çalışmalarda yer alan bilim adamlarından Flavia Mancini, kendi vücudumuzla ilgili beynin oluşturduğu imgelerin acı hissetme düzeyi üzerinde güçlü bir etkisi bulunduğunu ifade ediyor.

Deney prosedüründen bahsedecek olursak: arastırmacılar tarafından 18 katılımcının sol eline  ısı veren bir alet yerleştirilir. Isı gittikçe artırılır ve katılımcılar acı hisseder hissetmez butona basıp ısıyı durdurur. Bilim adamları ayna kullanarak deney esnasında katılımcıların gördüklerini manipüle ederler. Katılımcılardan daima sol eline bakmaları istenir; fakat bazen gördükleri kendi eli yada elinin olduğu yerde duran bir ahşap obje olur.

Acıya daha dayanıklı oluyoruz

Deney sonucunda araştırmacılar ele bakmanın acı seviyesini azalttığını buldu: acı eşiği başka bir objeye bakıldığına kıyasla kendi eline bakıldığında yaklaşık 3°C daha yüksek.

Deneyin devamında bilim adamları içbükey ve dışbükey aynalar kullanarak görüntüyü olduğundan büyültüp küçülttüler. Eli olduğundan daha büyük gördüklerinde katılımcılar acıyı bildirmeden önce daha fazla ısıyı tolere edebildiler. El olduğundan daha küçük boyutta görüldüğünde ise normal görüntüsünden daha az ısıda acı hissettiklerini bildirdiler.

Sonuç: Tüm bunlar sonucunda diyebiliriz ki; acı hissi, beyindeki vücut imajını temsil eden alanla ilgili olarak artar. Bilim adamlarının ‘görsel hileleri’ beynin vücutla ilgili mekânsal haritalarını (spatial map) etkilemiş olabilir. Sonuçlar doğrultusunda acı süreçlerinin beyindeki bu haritalarla yakından ilgili olduğu anlaşılıyor.

Profesör Patrick Haggard şöyle ekliyor: “Kişinin acı yaşadığı durumlarda psikolojik terapilerin çoğu acı veren uyarana odaklanır. Fakat biz, çocuklarımız kan testi için doktora gittiğinde aksine eğer iğneye bakmazsa daha az acıyacağını söyleriz. Sonuçlar gösteriyor ki kollarına bakmaları da az acı hissetmelerine yardım eder, fakat yine de mümkünse iğneye bakmaktan kaçınmalılar!”

Çeviri: ruhdoktoru.com

Kaynak: ScienceDaily

Makale: F. Mancini, M. R. Longo, M. P. M. Kammers, P. Haggard. Visual Distortion of Body Size Modulates Pain Perception. Psychological Science, 2011; DOI: 10.1177/0956797611398496


Yanıt

  1. yani iğne yapılan yere mi bakmamız gerek


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: