Gönderen: Ruhdoktoru | Aralık 18, 2013

Okulda Başarılı Olmasını İstiyorsanız, Bebeğinizle Konuşun!

bebeklerin dil gelisimi

Okula henüz başlamış olan çocukların farklı dil becerilerine sahip oldukları görülür. Bu erken dönemdeki farklılık çocuğun okul performansında önemli bir etkiye sahip olabiliyor, çünkü öğretmenler eğitimi ve talimatların çoğunu konuşarak vermekte. Peki bu erken dönemdeki farklılık nereden geliyor?

Erken dil gelişimi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocukların erken dil gelişimi üzerinde bebeklik döneminde duyduğu kelime sayısının anlamlı bir etkisi var. Onun bulunduğu ortamda kendi aralarında ya da doğrudan kendisiyle konuşulan bebeklerde konuşmayı anlama ve kelime öğrenme yeteneği daha çok gelişiyor.

Psikoloji Bilimleri Dergisi (Psychological Science) Kasım 2013 sayısı Adriana Weisleder ve Anne Fernald’in Amerika’daki sosyo-ekonomik durumu düşük İspanyol ailelerinin çocukları üzerinde yaptığı bir araştırmaya yer verdi. Araştırmada en az bir gün boyunca ses kayıt cihazı giyebilen 19 aylık bebekler yer alıyor. Çoğu bebek birkaç gün boyunca bu cihazı takmış olup, en uzun kayıtlar değerlendirmeye alınmakta.

Yazılım sayesinde kayıtlar incelenip, gün boyu bebekler karşısında konuşulan kelimeler analiz ediliyor. Ayrıca araştırmacılar tarafından direkt bebekle mi konuşulduğu ya da kelimelerin sadece bebeğin duymuş oldukları mı olduğu belirleniyor.

Bebeklerin hem 19 aylık hem de 24 aylıkken konuşmayı anlamadaki verimlilikleri ölçülüyor. Bu ölçümlerde bebekler ekran önüne oturtulup sık karşılaşılan bazı resim çiftleri gösteriliyor (örneğin köpek ve top). Resimlerden birinin adı söylenip bebeğin doğru eşleşen nesne ile ilgili göz temasının ne kadar hızlı olduğuna bakılıyor. Ayrıca ebeveynler bebeklerinin 24 aylıkken sahip olduğu kelime dağarcığını değerlendirmek üzere kontrol listesi kullanıyor.

Bu örneklem üzerinde bebeklerin duydukları kelime sayısı arasında çok büyük farklılık görülüyor. Bazı bebekler günde iki binden az kelime duyarken, bazıları on beş binden fazla kelime duymakta. Ayrıca çocukla direkt konuşulan kelime sayısında da büyük farklılıklar var. Gün içinde bebeğiyle direkt binden az kelime ile konuşan aileler olduğu gibi on binden fazla kelime konuşulanlar da mevcut.

Araştırma sonuçlarına göre; 19 aylıkken bebeklerle konuşulan kelime sayısının, 24 aylıkken sahip olduğu kelime dağarcığıyla ilgili önemli bir belirleyiciliği var. Ayrıca bebekle konuşulan kelime sayısının bebeğin resimleri ne kadar hızlı ve etkin bir biçimde tanıyabildiğiyle de anlamlı ilişkisi var.

okulda basari icin bebekken konusunSonuç

Erken dönemde kazanılan dil deneyimi zamanla kendini devam ettiriyor. Sadece fazla kelime duyan bebekler dili daha iyi anlamakla kalmıyor,  ayrıca daha erken kelimeleri seslendirmeye ve konuşmaya başlıyor. Bebekler ne kadar erken konuşursa, yetişkinler de o ölçüde daha fazla kendileriyle konuşuyor, iletişime geçiyor ve böylece çocuklarda erken dil yeteneği zamanla daha da güçleniyor.

Bu çalışma çocuklar için zengin dil ortamının önemini göstermekte. Hızlı bir şekilde gelişen bebek beyni, çevrede neler olup bittiğinden oldukça etkilenmekte. Zengin dil çevresinde yetişen çocukların dil yetenekleri daha çabuk ilerler. Ve okula başladıkları dönemde çocuklar için önemli bir avantaja dönüşür.

Kaynak: Psychological Science

Çeviri: ruhdoktoru.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: