Gönderen: Ruhdoktoru | Eylül 20, 2011

Çalışan Anneler ve Çocukları

Ebeveynler çocuklarını daha iyi standartlarda yetiştirebilmek için bir işte çalışırken, özellikle anneler (çocukları küçük yaştaysa) bu durumdan ötürü eleştirilebilirler. Neyse ki yapılan bir araştırma annelerin gönlüne su serpiyor. Ekonomi ve Sosyal Araştırma Konsülü’nün finanse ettiği bu araştırma annenin çalışması ve bunun çocuklar üzerindeki sosyo-duygusal davranışları üzerineydi. Araştırma sonuçları gösteriyor ki; küçük yaşlardaki çocuk annelerinin çalışması, çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri üzerinde anlamlı düzeyde zararlı bir etki göstermiyor.

Çocuklar ne ister? İşte size ideal bir senaryo: evde tüm gün yanlarında bulunan ve onlarla ilgilenen anne ve baba. Anne ve baba çalışımıyorsa çocukların bu hayali gerçekleşebilir! Fakat araştırma sonuçları bu durumun aslında çocuklar için çok da yararlı olmadığını gösteriyor.

Araştırmaya göre 5 yaşındaki erkek çocuklarının; evde anne kazancı üstlendiğinde, her iki ebeveyni çalışan çocuklara göre daha fazla problemli davranışlar gösterdiği ortaya çıkarken aynı durumun kız çocukları için geçerli olmadığı anlaşılıyor. Yani evde sadece anne çalışıyor ve baba evde kalıyorsa, bu durum erkek çocuklarının daha fazla sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Aynı yaştaki kız çocuklarını ele aldıklarında ise; babanın geçimi sağladığı geleneksel ailelerde, her iki ebeveyni çalışan ebeveynlere göre daha fazla zorluk yaşadıkları gözlemlendi.

Araştırmayı yürüten Dr. Anne McMunn, çalışan annelerin büyük olasılıkla daha yüksek eğitimsel yeterliliğe ve daha iyi bir gelire sahip olduğunu; depresyonda olma oranının ise ücretli bir iste çalışmayan annelere göre daha düşük olduğunu söylüyor.

Önceki  çalışma gösterdi ki; bekar anneyle ya da çalışmayan her iki ebeveyniyle yasayan çocukların, her iki ebeveyni ücretli bir iste çalışan çocuklardan daha fazla davranış problemi yaşayabiliyor. Annenin karakteristik özellikleri bu etkileri azaltabilir.

Dr. Anne McMunn: “Bazı araştırma sonuçları; küçük yaştaki çocukların annesinin çalışıp çalışmamasının, daha sonra doğuracak sonuçlar bakımından önemli olduğunu ileri sürdü. Bu çalışmayla çocuğunun ilk yıllarında annelerin çalışmasının, çocuk davranışı üzerinde uzun dönemli zararlı etkileriyle karşılaşmadık.” diye ekledi.

Çeviri: ruhdoktoru.com

Kaynak: ScienceDaily

A. McMunn, Y. Kelly, N. Cable, & M. Bartley (2011). Maternal employment and child socio-emotional behaviour in the UK: longitudinal evidence from the UK Millennium Cohort Study. Journal of Epidemiology & Community Health . DOI: 10.1136/jech.2010.109553


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: