Gönderen: Ruhdoktoru | Ağustos 3, 2009

Allah’a inanan ve inanmayanların beyinleri arasında farklılıklar bulundu

42-16786145

Allah inancı; kişilerde endişe ve kaygıyı önlemeye, stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre inanan ve inanmayan kişilerin beyinleri farklılık gösteriyor.

Araştırmacı Michael Inzlicht’in öncülük ettiği iki çalışmada katılımcılara, beyin aktivitelerini ölçen elektrotlarla Stroop task- bilişsel kontrolü ölçen tanınmış bir test- uygulandı. İnanmayanlara kıyasla dindar katılımcıların beynin ön kısmında yer alan anterior cingulate cortex’ (ACC) lerinde anlamlı düzeyde daha az aktivite gözlemlendi. ACC, kontrol ve dikkat gereken durumlarda (örneğin hata yapma sonucu kaygı duyma) bazı sinyallerle davranışı değiştirmeye yardımcı olur. Daha güçlü dini şevk ve imanla, kişilerin yaptıkları hatalar karşısında ACC’ lerinde daha az ateşleme olur ve böylece daha az hata yapar duruma gelirler.

Araştırmanın başında bulunan ve Toronto Scarborough Üniversitesi’nde hocalık yapan Inzlicht durumu şöyle anlatıyor: “Beynin bu kısmını, kişi hata yapınca ya da şüpheye düşünce çalan kortikal bir alarm zili gibi düşünebilirsiniz. Araştırmamız sonucunda dindar insanların ya da en basit şekliyle Allah’ın varlığına inanan kişilerin yaptıkları hatalar karşısında bu kısımda daha az beyin aktivitesi gösterdikleri ve daha az kaygılanıp daha az stres yaşadıklarını gözlemledik.”

Bu ilişkinin, kişilik ve bilişsel yetenekleri kontrol ettikten sonra da güçlü kaldığını söyleyen Inzlicht, dindar katılımcıların inanmayan katılımcılara göre Stroop Task testinde daha az hata yaptıklarını söyledi. Sonuçlar dini inanışların kişiler üzerinde hata yapma ya da belirsizlikle karşılaşma gibi durumlarda sakinleştirici etki yaptığını gösteriyor.

Çeviri: ruhdoktoru.com

Kaynak: Psychological Science


Yanıt

  1. Reblogged this on muratcancicek.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: