Gönderen: Ruhdoktoru | Kasım 6, 2011

Depresyona Girmemek İçin


Duygularımız negatif içerikli olduğunda, neredeyse her zaman olumlu duygu ve değerlerimizi görmezden geliriz. Bizim için önemli olan bir kişiyi ya da bir şeyi kaybettiğimizde yas tutarız. Üzüntü kayıp karşısındaki doğal tepkimizdir.

Depresyona girme süreci çok da zor değil

Depresyonun birçok sebebi vardır (bazı sebeplerin fizyolojik olduğu unutulmamalı). Fakat sıkıntılı durumları oluşturan nedenler ile bu durumu sürdüren sebepler aynı şeyler değil. Örnek vererek biraz daha açalım: bir sınavdan başarışız olmak üzüntü sebebi olabilir, fakat bu üzüntüyü sürdüren şey bizim bu “başarısızlık” üzerine kurguladığımız duygulardır: kendini yetersiz hissetme, beklentileri karşılayamama.. Üzüntüleri sürdüren faktörler beynimizde oluşturduğumuz bu olumsuz duygular ve olaylar karşısındaki negatif yansımalardır.

Negatif duygusal oluşumlar

Olumsuz bir duygusal durumla karşılaştığımızda, yaptığımız en kötü şey hissettiğimiz gibi davranmaya başlamamız. Depresif modla savaşmak için öncelikle var olan hislerinizin karsısında durun. Biraz daha enerjik olmaya çalışın.

Kimi zaman üzüntünüzü yaşamak isteyeceksiniz, fakat kendinizi daha da kötü hissedeceksiniz. Çok üzgün olduğunu hissetmek, daha fazla olumsuz duyguyu etrafınıza çeker. Ve üzüntü depresyona dönüşür.

Daha iyi olmaya odaklanın

Asla ne kadar üzgün olduğunuzu, en kötü durumun sizde olduğunu düşünmeyin. Onun yerine daha iyi olmak için neye ihtiyacınız olduğuna odaklanın. Mesela kendinizi yanında daha iyi hissettiğiniz bir arkadaşınızla vakit geçirebilirsiniz. Kendinizi huzurlu hissettiğiniz bir mekana gidebilirsiniz. Dua edip samimi bir şekilde Allah’a yönelebilirsiniz. Kısacası şuan olduğunuz değil, olmak istediğiniz kişiye dönüşmeye çalışın.

Depresif modla savaşmanın ilk adımı “kararlılıktır”. Öncelikle sizin için önemli olan şeyleri düşünün ve bunları sizin için önemli ve değerli kılan şeyleri belirleyin. Sonra sizin için en önemli özelliklerini düşünün. Bu şekilde var olan olumsuz düşünce ve inançlarınızın gücünü azaltabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Psik. Meleknur Ozgu


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: