Gönderen: Ruhdoktoru | Şubat 4, 2010

Çocuklar Büyüdü Ya Şimdi ?

Çocuk yetiştirmek hiç de kolay olmayan fakat bir o kadar da keyifli olan bir süreçtir. Dün gibi hatırladığınız bebekliği, yeni adım atarken ki sevimliliği, okuldan aldığı ilk karnesinin ardından yaşadığınız heyecan bu sürecin belki de en güzel ayrıntıları olarak zihninizde yer alır. Hızla akıp geçen bu zaman diliminde öncelik hep onun olmuştur. Fakat ona karşı biraz daha sorumluluklarınız azalınca belki de ihmal ettiğiniz birini fark edeceksiniz: eşiniz!

Çocuklarınız büyüyüp size daha az ihtiyaçları olduğunda (doldurulması zor olan ve alışkın olmadığınız bir his) eşler olarak sizi bir araya getiren bağ kaybolurmuş gibi hissedersiniz. Genellikle çiftler kendilerini aralarında yakınlığın bulunduğu partnerler yerine ebeveynliğin bir araya getirdiği ortaklar gibi görür. İşte ilişkinizi yeniden yakın ve samimi hale getirmenize yardımcı olacak üç öneri:

1. Birbirinizle Paylaşın

Nitelikler sizi daha iyi bir ebeveyn yapar. Eşinizle beraber hareket ederseniz, birbirinize destek olursanız ve aranızda güçlü bir paylaşma duygusu varsa daha da iyi bir ebeveyn olabilirsiniz. Üstelik bu ilişkiniz için de son derece faydalıdır. Eşinizle aranızdaki paylaşımları tekrar gözden geçirin. Duygusal ve fiziksel bağlarınızı tekrar keşfedin. Kabul edin bazı şeyler zamanla kayboluyor ve sizin onları geri getirmek için çaba sarf etmeniz gerekli.

2. Kendinize Odaklanın

Aranızdaki yakınlığı tekrar keşfetmenin bir başka yolu da, nasıl bir araya geldiğinizi hatırlamak ve buna odaklanmak. Sizi birbirinize çeken şey neydi? İlk karşılaştığınız zamanlarda birbirinizde sevdiğiniz özellikler nelerdi? Bunları düşünün, farkındalığınızı artırın. Böylece elinizdekinin kıymetini daha iyi anlayacaksınız.

3. Yeniden Öncelik

Çocuk yetiştirme genellikle sizin ihtiyaçlarınızı ertelemeniz anlamına gelir, ve çift olarak ihtiyaçlarınızı öncelik haline getirmeniz için biraz zaman gerekebilir. İlişkinizi yeniden düzenleyin ve tazeleyecek şekilde enerjinizi harcayın (yeniden kur yapan çiftler gibi). Olduğunuz kişiyi tanıyın, saygı duyun ve kutlayın.

Kaynak: One Plus One

Çeviri: ruhdoktoru.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: