Gönderen: Ruhdoktoru | Temmuz 9, 2009

Erkekler Homer’dan Kadınlar Marge’dan !

Homer_marge_dancingOn yıldan fazladır Fox TV de Simpson adlı bir aile izleyicilerle buluşuyor. Homer, Marge ve onların 2,5 çocuklarını – Bart, Lisa ve bebek Maggie – büyük rüyaları ve daha büyük hayal kırıklıklarıyla, öfkeyle parlamaları ve sorumluluklarıyla izledik. (Özellikle Homer Nükleer Güç Santralinde teknik denetleyici ya da denetleyici teknisyen –yoksa güvenlik memuru muydu?- olarak çalıştığında oldukça tehlikelidir.)

Marge ailesini gergedan sürülerinin izdihamından kurtardığında veya Homer ek iş olarak süpermarkette Noel baba olduğunda -ve böylece çocuklarına hediye alabilecekti- bu asil hareketlerle neşelendik. Marge, Homer video oyunu oynarken kendi elleriyle ona tako yedirdikten sonra Homer’in çalılıklara çıkarması gibi ucuz meseleler boyunca başımızı öne eğdik. (“Hadi ama” -Marge bunu yapmaktan kaçınırken Homer ısrar eder- “Her zaman çift olarak bir şeyler yapmamızı söylüyordun.”) Kendimizi zaman zaman onların yansımasında görürüz, hatta bu ayna eğlence dükkanından ödünç alınmış olsa bile.

Kadın ve erkek rolleri ilk bakışta basmakalıptır: Homer, akıldan noksan ve bunu midesiyle telafi edenlerin adamıdır, Marge ise asla sahip olamadığımız ya da asla sahip olmayı dilemeyeceğimiz belki de ona dönüşmekten korktuğumuz bir “anne”. Yemek yapar, bulaşık yıkar, dırdır eder, kendini küçük düşürmeyi seçer. Fakat gördüğümüz bu çift ironik olarak bize zenginlik katar. Homer’ın halkın dikkatini çeken davranışıyla, ideal bir baba mı yoksa rolünü icra etmeye çalışan aptal bir surat mı olduğu arasındaki büyük farklılık soruya dönüşür. Benzer bir biçimde, başından sonuna kadar sık sık isyankâr olan Marge, uzun süre ıstırap çeken eş görüntüsüne dönüşür.

Marge kızına şöyle söyler; “Evlilik güzel bir şeydir. Fakat ayrıca, ahlaki üstünlük için sürekli bir savaştır.” Ve bu savaşta kazanan Marge oluyor. O kocasına göre ahlakça ve zekâca üstün geliyor. Homer her zaman kendi yolunda gidebilir, fakat bu çoğunlukla Marge’ın ona ne yaptığını düşünmesi için müsaade etmesiyle gerçekleşir. O taht arkasındaki kadındır. Ve 1850ler ve 1950ler’deki kadınlar gibi ihtiyatlı davranarak kocasına her konuda izin vermemeyi bilir çünkü o, nasıl daha iyi geçinebilir derdindedir.

Kaynak: Psychology Today

Çeviri: ruhdoktoru.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: